نقطه‌ی مرکز ایران کجاست؟

از لحاظ مختصات جغرافیایی، نقطه‌ی وسط ایران دقیقاً در شهر یزد، و در میدانی به‌نام مارکار قرار دارد. سال‌های پیش در این میدان یک برج ساعت ۴ متری ساخته شده که همچنان زمان را به اهالی این شهر نشان می‌دهد. در سال ۱۳۱۳، قرار بود ساعتی در یادبود شاعر بزرگ ایرانی، فردوسی، در یکی از میدان های شهر یزد ساخته شود. ولی بعد از شروع احداث بنای این برج ساعت، در سال ۱۳۱۵، برنامه عوض شد و قرار بر این شد که این ساعت در میدان دیگری ساخته شود که اکنون میدان مارکار نام دارد.

 

نقطه‌ی مرکز ایران کجاست؟

 

از لحاظ مختصات جغرافیایی، نقطه‌ی وسط ایران دقیقاً در شهر یزد، و در میدانی به‌نام مارکار قرار دارد. سال‌های پیش در این میدان یک برج ساعت ۴ متری ساخته شده که همچنان زمان را به اهالی این شهر نشان می‌دهد.

در سال ۱۳۱۳، قرار بود ساعتی در یادبود شاعر بزرگ ایرانی، فردوسی، در یکی از میدان های شهر یزد ساخته شود. ولی بعد از شروع احداث بنای این برج ساعت، در سال ۱۳۱۵، برنامه عوض شد و قرار بر این شد که این ساعت در میدان دیگری ساخته شود که اکنون میدان مارکار نام دارد.

در مورد علت این نام‌گذاری باید بگوییم که، از آنجایی که این ساعت و همچنین دبیرستان و پرورشگاه اطراف این میدان توسط فردی خَیِر با نام پشوتن‌جی دوسابایی مارکار ساخته شده بود، همگی با نام مارکار شناخته می شوند.

ساعت مارکار اکنون در فهرست میراث ملی ایران هم ثبت شده است و گفته می‌شود هزینه‌های تعمیرات و نگهداری این ساعت همچنان از محل وقف‌های آقای مارکار پرداخت می‌شود. البته شایعه‌ای هم مبنی بر این وجود دارد که مقداری طلا در پی این ساختمان قرار گرفته که در صورت تخریب ساعت، با استفاده از این طلاها مجدداً آن را بازسازی کنند

 

برای سفر به یزد و بازدید از جاذبه های گردشگری این شهر  شما میتوانید سرویس های تهران به یزد را در سایت رویال سفر ایرانیان مشاهده نموده و برای خرید بلیط اقدام فرمایید.

مدیر سیستم
نویسنده :

مدیر سیستم

appsettingFree

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *