قدیمی ترین شهرهای ایران کدامند؟

 

قدیمی ترین شهرهای ایران کدامند؟

 

  1. -    شهر سوخته (قدمت: بیش از ۵ هزار سال)

شهر سوخته در ۱۲۰ کیلومتری جنوب زابل و در استان سیستان و بلوچستان واقع شده است. این شهر که در سال ۱۳۹۳ به ثبت میراث جهانی یونسکو درآمده، زمانی سکونتگاه مردمی بوده که در معرق کاری، زرگری، حصیربافی، نساجی و کوزه گری مهارت بسیاری داشته اند. شواهد به دست آمده نشان می دهند که نخستین جراحی مغز و همینطور ساخت اولین چشم مصنوعی در این مکان اتفاق افتاده است.

 

  1. -    تپه حصار (قدمت: ۳ الی ۶ هزار سال)

یکی دیگر از قدیمی ترین شهرهای ایران، منطقه تپه حصار واقع در شمال استان سمنان است. شهرنشینان این منطقه خانه هایی را با استفاده از خشت خام برای خود بنا کرده بودند که هنوز ویرانه هایی از آن ها به چشم می خورند. به نظر می رسد این شهر زمانی مورد تهاجم بسیار سنگینی قرار گرفته و به کلی نابود شده است.

 

  1. -    شهر دقیانوس (قدمت: ۵ الی ۷ هزار سال)

هنوز ۱۰ سال نشده که از کشف شهر باستانی دقیانوس می گذرد. این شهر در مجاورت رودخانه هلیل رود و در شمال شرقی جیرفت قرار گرفته و کتیبه ها و آثار سنگی بسیاری را در خود گنجانده است. آثاری که حضور اقوامی پیشرفته در حدود ۵ هزار سال پیش را تایید می کنند. شهر دقیانوس یکی از قطب های اصلی تجارت در دوران حکومت سلجوقیان بوده و گردشگران بسیاری را به سوی خود می کشانده است.

 

  1. -    تپه سیلک (قدمت: بیش از ۷۵۰۰ سال)

تپه سیلک نام محوطه ای باستانی در منطقه فین کاشان و خواستگاه نخستین تمدن شهرنشین در ناحیه مرکزی ایران است. این تپه که تماما از گل رس و سفال ساخته شده، در واقع نیایشگاه ایرانیان باستان بوده است. تپه سیلک که زمانی در بین اهالی کاشان به شهر نفرین شده شهرت داشته، اکنون یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران به شمار می رود.

 

  1. -    شوش (قدمت: ۶ الی ۹ هزار سال)

شاید بتوان گفت که شهر شوش، غنی ترین منطقه تاریخی ایران محسوب می شود. این شهر که در شرق رود دجله واقع در استان خوزستان قرار گرفته، سال ها مرکز حکومت ایلامی ها و همینطور هخامنشیان بوده است. زیگورات چغازنبیل، آرامگاه دانیال نبی و کاخ آپادانای داریوش، تنها بخشی از آثار به جا مانده از دوران اوج و شکوفایی این شهر باستانی هستند. با اینکه تاریخ پیدایش شوش به طور دقیق مشخص نیست، اما مورخان قدمت آن را به ۷ الی ۴ هزار سال پیش از میلاد نسبت داده اند.

 

 

 

دقیانوس دقیانوس, شهر سوخته زابل شهر سوخته زابل, تپه حصار  تپه حصار , تپه حصار تپه حصار, شوش تپه سیلک تپه سیلک, تپه سیلک تپه سیلک,
مدیر سیستم
نویسنده :

مدیر سیستم

appsettingFree

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *