سفر در زمستان ، بایدها و نبایدها

سفر کردن در هر فصلی لذت و شگفتی‌های خودش را دارد. اگر فصل زمستان را برای سفر انتخاب می‌کنید، به خاطر شرایط خاص آب و هوا باید نکاتی را در نظر داشته باشید. در سفرهای زمستانه امنیت بسیار مهم است. چیزی که در این سفرها اهمیت دارد تنها پیمودن جاده و چرخش لاستیک خودرویتان نیست، بلکه در این مواقع لایه ای از برف و یخ ممکن است میان لاستیک وسیله و سطح جاده جدایی بیاندازند و حرکت شما را مختل کند. علاوه بر این سفر در زمستان نیاز به تجهیزاتی دارد که باید به آنها توجه کنید. در اینجا نکاتی را که لازم است در سفرهای جاده ای زمستانی رعایت کنید را مورد بررسی قرار می دهیم:

 

چگونه از سفر در زمستان لذت ببرید؟!

 

سفر کردن در هر فصلی لذت و شگفتی‌های خودش را دارد. اگر فصل زمستان را برای سفر انتخاب می‌کنید، به خاطر شرایط خاص آب و هوا باید نکاتی را در نظر داشته باشید.

در سفرهای زمستانه امنیت بسیار مهم است. چیزی که در این سفرها اهمیت دارد تنها پیمودن جاده و چرخش لاستیک خودرویتان نیست، بلکه در این مواقع لایه ای از برف و یخ ممکن است میان لاستیک وسیله و سطح جاده جدایی بیاندازند و حرکت شما را مختل کند. علاوه بر این سفر در زمستان نیاز به تجهیزاتی دارد که باید به آنها توجه کنید.

در اینجا نکاتی را که لازم است در سفرهای جاده ای زمستانی رعایت کنید را مورد بررسی قرار می دهیم:

                                                                              

 1. ممکن است وسیله‌ی نقلیه‌ی شما بسیار مدرن و دارای ویژگی‌های خاصی باشد
  اما خیلی هم به آن‌ها مطمئن نباشید. در شرایط برفی و یخبندان این مهمارت و تسلط شما در رانندگی است که به کمک شما می آید.
 2. کارشناسان ایمنی توصیه می‌کنند که در آب و هوای برفی یک تخته نیز به همراه داشته باشید تا در صورت گیر کردن در برف بتوانید آن را زیر لاستیک ها بگذارید و از شرایط بد خلاص شوید.
 3. در صورتی که در برف گیر کردید و یا مجبور به توقف شدید ترجیحا تا برطرف شدن مشکل در ماشین خود بمانید. اگر اطمینان دارید که لوله اگزوز با برف یا گل مسدود نشده است، می توانید با روشن نگه داشتن ماشین خود را گرم نگه دارید. برای این کار پنجره ها را ببندید و حداقل در هر یک ساعت به مدت ۱۰ دقیقه ماشین را روشن بگذارید.
 4. اگر می خواهید ماشین خود را پارک کنید حد الامکان از پارکینگ‌های سرپوشیده استفاده نمایید.
 5. در صورت لیز خوردن بر روی سطح جاده پای خود را از روی پدال گاز بردارید و به جای آنکه پدال ترمز را فشار دهید، سعی کنید از ترمزهای مقطع و آرام استفاده کنید.

 

نکات مهم رانندگی در هوای برفی

 • ببینید و دیده شوید

برای این کار لازم است که چراغ‌های عقب و جلوی خودروی‌تان کاملا تمیز باشد تا به وسیله ی نور آنها بتوانید اتفاقات در جاده را ببینید و به دیگر رانندگان نیز حضور خود را اعلام کنید. حتما از نور پایین استفاده نمایید تا دید سایر رانندگان را دچار اختلال نکنید. شیشه‌ها نیز نقش مهمی در حس دیداری شما دارند. اگر مجبور به توقف شدید قبل از ادامه‌ی مسیر برف‌ها را تمیز کنید تا به هنگام حرکت دچار مشکل نشوید.

 • با سرعت مطمئنه برانید.
  بسیاری از کارشناسان عقیده دارند که به هنگام رانندگی در یخبندان و برف باید تا ۵۰ درصد سرعت خود را کاهش دهید تا امنیت خود را حفظ کنید. سعی کنید فاصله‌ی مناسبی با خودروی جلویی داشته باشید تا در مواقع لزوم بتوانید عکس‌العمل مناسبی از خود نشان دهید.
 • پل‌هایی نیز در مسیر شما وجود دارد. معمولا این پل‌ها روکشی مناسب با سطح جاده دارند و آسفالت هستند اما در مواردی که غیر از این باشد باید احتیاط بیشتری به خرج دهید چرا که سطح بسیار لغزنده‌تری از جاده در انتظار شماست.
کلمات کلیدی
مدیر سیستم
نویسنده :

مدیر سیستم

appsettingFree